Drábek na důchodce nekašle. Vyškolí tisíce lidí, kteří jim budou pomáhat

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v čele s Jaromírem Drábkem hodlá vyškolit tisíce nových profesionálních pečovatelů, kteří by měli ulevit jak seniorům, tak jejich rodinám.

Projekt by se měl rozběhnout už během letošního roku. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny. Drábek má v plánu vyškolit až 38 tisíc nových profesionálních asistentů. Populace České republiky je jednou z nejrychleji stárnoucích, už dnes asistenti chybí, je proto nutné situaci řešit.

Ministerstvo prý připravuje další projekty, které mají upravovat péči o stárnoucí Čechy v celé zemi. Jeden z projektů otestuje speciální seniorské ombudsmanky – takzvané komunitní sestry, jiný rozpracovává koncept rehabilitační péče nebo podpory mentálního zdraví.

Cílem: moderní služby

Všechny změny, které ministerstvo chystá, mají směřovat k jednomu cíli. A tím je inovace současného zastaralého systému velkých ústavů, léčeben a domovů důchodců. Snahou je vybudovat moderní síť služeb, které by byly na míru každému uživateli. Potřeby jednotlivých pacientů se totiž liší. Zatímco u pacientů s demencí je domácí péče prakticky nemožná, u lidí po mozkové příhodě je naopak jejich udržení v domácím prostředí velmi vhodné.

 

Komentáře nejsou povoleny.